Koji je pravi sadržaj i odakle krenuti?
Stvaranje sadržaja, baš kao i svaki drugi posao ili zadatak, počinje prvim korakom. Prvim opisom. Prvim blogom. Prvom objavom.

Od kud da krenem, nisam ovo nikad radio?
O kvalitetnom sadržaju trubi se na veliko. Održavaju se radionice. Rade se seminari. Spominju se konferencije. Raspituju se suradnici. Nešto se pokušava riješiti unutar tvrtke. A za nešto se pokušava angažirati agencija ili kakav bolji freelancer. No, jedno je sigurno, "sadržaj" na velika vrata dolazi u Hrvatsku. Posebno onima koji rade webshop i svoju zaradu ostvaruju putem prodaje na internetu.
Priča o sadržaju dotakla je i tebe, čim si se našao ovdje. Skužio si da ima nešto u tome, čim svi bruje. Odlučio si da želiš biti bliži ljudima koji kupuju. I želiš da kupuju baš od tebe. Pr(a)vo pitanje je - od kud da krenem, nisam ovo nikad radio?
Ako se do sada nisi posvetio sadržaju svog online poslovanja, ovo trebaš napraviti:
1. Uredi opise u web shopu
Nema gore stvari za kupca, ako je opis proizvoda loš ili ne postoji. Nema. Bilo da prodaješ tehniku, odjeću, igračke, cipele, šta god. Ako imaš neke proizvode u web shopu - a imaš jer ti je to posao, to prodaješ, tako zarađuješ - i opis proizvoda je loš ili nikakav - kako da kupac kupi? Kako da stekne povjerenje u tvoj proizvod? Kako da ti ostavi svoj novac?
Primjeri loših opisa proizvoda u web shopu:
❌ "Artikl dostupan"
❌ "Tigraste salonke" ❌ "Uložite u donje rublje i u svemu ćete dobro izgledati"
❌ "Kratka haljina"
❌ "LOGITECH Audio System 2.1 Z533 - EU - BLACK"
Primjer dobrog opisa proizvoda u web shopu:

2. Napiši par blogova
Najbolji način za povezati se sa kupcima jest pisanje bloga. Većina webshopova ima rubriku "blog" ili "novosti" koja zjapi prazna. Ili postoji nekakvih par članaka - za koje je upitno da li bi se, prema svojoj svrsi, trebali tamo nalaziti. To je najčešća situacija. A "blog" / "novosti" je jedna vrlo korisna rubrika. Upravo blog, pratiteljima brenda pruža više informacija o samim artiklima u web shopu. Donosi im vrijednosti za koje (potencijalni) kupci možda ne znaju.
Tvoj blog kupcu omogućava:
povezivanje sa brendom
postavljanje pitanja
komunikaciju oko prednosti korištenja određenih artikala
osjećaj da prodavač zaista prepoznaje situacije u kojima se kupac stvarno nalazi
rješenja koja će im probleme i olakšati/ukloniti
Primjer tema za web shop koji se bavi prodajom odjeće:
način održavanja odjeće obzirom na alergijske reakcije na određene materijale
o sastavu materijala te ponašanje odjevnog predmeta u određenim situacijama
stilski savjeti i druge teme
Primjer tema za web shop koji se bavi prodajom tehničke robe:
predstavljanje pojedinog dijela asortimana (posebno brzi printeri, specifične kamere, drugačiji sustavi zvuka, itd)
detaljno objašnjenje neke od karakteristika (neuništivi usb stick, upravljanje na daljinu, jednostavno i lako korištenje u određenim situacijama, itd)
više informacija o instalaciji ili održavanju artikala (koje radnje poduzeti kako bi produžili vijek trajanja artikla, kako najučinkovitije koristiti uređaj da bi se u potpunosti zadovoljila njegova svrha, itd)
Blog, u neku ruku pruža i odgovore na pitanja prije nego ih je kupac postavio. Odnosno daje informacije kako najbolje koristiti proizvode - da bi kupac ostvario maksimalni benefit.

3. Pokreni se na društvenim mrežama
Postoje razni načini vođenja društvenih mreža. Najbolji je, naravno, da se tome pristupa planski.
To znači da:
Postoji jedan planer u koji ćemo načelno zapisati što bi htjeli objaviti na određenoj društvenoj mreži, u određenom razdoblju.
Kako i kada ćemo napraviti te objave.
Što sa time želimo postići.
Ako vođenju poslu, klijentima i narudžbama pristupamo ozbiljno i planski, umjesto ad hoc i igrom slučaja, onda ćemo i društvene mreže voditi sukladno tome.
Primjer planskog vođenja društvenih mreža
➡️ Recimo, u ovom mjesecu predstoji nam jedna akcija koju smo planirali da traje tjedan dana - stavimo u planer.
➡️ Zatim, na mail je pristigla pohvala jedne klijentice kako je proizvod iz našeg web shopa baš pomogao da ostvario ono što je ona već dugo željela - stavimo u planer.
➡️ Tu je i Dario iz skladišta koji se ovaj tjedan baš razbolio i dečki su pod većim opterećenjem nego inače - stavimo u planer da ćemo klijente obavijestiti o tome i zamoliti ih za strpljenje.
➡️ Upravo se na Velesajmu održava jedan popularni sajam vezano uz našu branšu - stavimo i to u planer. I tako dalje i tako dalje.
Na taj način radimo temelj za određeno vrijeme i komunikaciju sa našim followerima na određenoj društvenoj mreži. I sve aktivnosti koje ćemo poduzeti u tom vremenu, oblikovat ćemo prema porukama koje želimo poslati.
Također, cijelo vrijeme ćemo osluškivati zajednicu. Mjerit ćemo doseg naših objava. Usporedit ćemo ga sa realnim stanjem u našim fizičkim poslovnicama. Mjerit ćemo uspjeh i zadovoljstvo. I konstantno se poboljšavati u odnosu sa kupcima.

Jednu stvar želim da imaš na umu - ako je do sadržaja, sigurno ti mogu pomoći. Što da učinim danas, za tebe, tvoju tvrtku i brend? ➡️ Javi mi ovdje.